Sosna to jeden z najpopularniejszych gatunków drewna, z którego produkuje się meble. Wielu z nas decyduje się na zakup do swojego domu mebli wykonanych właśnie z tego drzewa.  Dlaczego to właśnie one cieszą się taką popularnością?

Meble drewniane są marzeniem niejednego właściciela domu czy mieszkania. Niestety, ich cena jest dość wysoka, szczególnie w porównaniu z ceną mebli wykonanych z płyty. Co zrobić w przypadku, gdy nie należysz do osób z grubym portfelem, ale jednocześnie nie wyobrażasz sobie domu bez sprzętów z prawdziwego drewna? Kup meble sosnowe. Z uwagi na to, że sosna do dość popularne drzewo w Polsce, cena takich mebli jest wyjątkowo atrakcyjna. Oczywiście musisz przygotować się na to, że za łóżko czy komodę sosnową zapłacisz więcej niż za podobny mebel zrobiony z płyty wiórowej, niemniej jednak zakupu tego nie odczujesz aż tak mocno, jak miałoby to miejsce w przypadku zdecydowania się na meble z droższego gatunku drewna (np. dębu).

meble sosnowe do sypialni

Meble sosnowe szczególnie doceniane są przez osoby cierpiące na alergię na kurz. Sosna posiada właściwości elektrostatyczne, dzięki czemu w pomieszczeniu, w którym się one znajdują, nie ma zawirowań kurzu.  Dzieje się tak dlatego, że drewno sosnowe nie naładowuje się statyczną energią elektryczną, która to by powodowała.

Inną cechą takich mebli jest higroskopijność. Chodzi o to, że drewno przez cały czas „pracuje”  wchłaniając i oddając wilgoć. Robi to tak długo, aż nastąpi równowaga między wilgotnością drewna a wilgotnością pomieszczenia, w którym się ono znajduje.


Producenci meblowi doceniają też fakt, że sosna bardzo łatwo poddaje się obróbce, gdyż jest wyjątkowo sprężyste. Za łatwiejszą obróbką nie idzie tutaj słaba wytrzymałość. Wręcz przeciwnie, drewno sosnowe charakteryzuje się dość dużą odpornością na uszkodzenia mechaniczne.  Oczywiście meble zrobione z drewna dębowego będą od nich wytrzymalsze, ale też niestety o wiele droższe. Warto pamiętać też o tym, że na stan mebli drewnianych wpłynie w dużej mierze to, jak będziesz się z nimi obchodzić. Jeśli nie poświęcisz ich konserwacji odpowiednio dużo czasu, to nawet te wykonane z najwytrzymalszego drewna bardzo szybko zaczną tracić na swojej wartości.